SPOR AŞKI ENGEL TANIMAZ  
SPOR AŞKI ENGEL TANIMAZ

SPOR AŞKI ENGEL TANIMAZ

"Spor Aşkı Engel Tanımaz" Özel Eğitim Okullarına Spor Malzemesi Dağıtım Töreni;  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık ve sporcu gençlerin katılımıyla Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapıldı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Spor Aşkı Engel Tanımaz" Özel Eğitim Okullarına Spor Malzemesi Dağıtım Töreni'nde yaptığı konuşmada Millî Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bu güzel buluşmaya vesile oldukları için şahsı ve milleti adına teşekkür etti.
 
Salondakilerle birlikte tüm engelli vatandaşların Engelliler Haftası'nı tebrik eden Erdoğan, engellilerin hayatın her alanında sergiledikleri üstün başarı, azim ve kararlılıklarıyla herkese örnek olduklarını belirtti.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, özellikle son dönemde engellilerin sporun farklı branşlarında dünya çapında iftihar verici başarılara imza attıklarını anımsattı.
 
"Hiçbir fedakârlıktan kaçınmıyoruz"
Salonda bulunan ve her biri birer cesaret timsali olan engellileri; mücadeleleri, gayretleri, emekleri için özellikle milleti adına tebrik eden Erdoğan, sözlerine şöyle sürdürdü:
 
"Buradaki sporcu kardeşlerimizin şahsında şanlı bayrağımızı her yerde gururla dalgalandıran tüm sporcularımıza ülkem ve milletim adına teşekkürlerimi iletiyorum. Engelli kardeşlerimizin hayata dört elle sarılmalarından aldığımız ilhamla biz de Rabb'imizin hepimize birer emaneti olan engellilerimizin hayallerini gerçeğe dönüştürebilmeleri için hiçbir fedakârlıktan kaçınmıyoruz ve kaçınmayacağız. Her fırsatta ifade ettiğim gibi hangi kökene, inanca, kültüre, sosyal statüye sahip olursa olsun 85 milyonun her biri devletimizin nazarında eşittir. Gerek 'İnsanı yaşat ki devlet yaşasın.' buyuran kadim kültürümüz gerekse Anayasamızda yerini alan sosyal devlet ilkemiz bize adil olmayı, eşit davranmayı, insanlar arasında ayrım yapmamayı emretmektedir."
 
Erdoğan, siyaset ve devlet anlayışlarında hiç kimsenin insani vasıflarından, doğuştan gelen özelliklerinden dolayı ötekileştirilemeyeceğini dile getirdi.
 
Hiç kimsenin etnik kimliğinden, mezhebinden, fikrinden hele hele dış görünüşünden dolayı ayrımcılığa maruz bırakılamayacağını vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:
 
"Hiç kimse bedensel engeli dolayısıyla sosyal hayatın dışına itilemez. Başkaları sırtını dönse de biz engelli kardeşlerimizi asla yok sayamayız. Başkaları görmezden gelse de biz engellilerimizi ihmal edemeyiz. Bilhassa da engelli vatandaşlarımızın cehalet, bilgisizlik, imkânsızlık gibi sebeplerle iki duvar arasına hapsedilmesine tahammül gösteremeyiz. Vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkes, bu ülkenin birinci sınıf vatandaşıdır. İnsanlığımızın tamamının imkân ve fırsatlardan eşit derecede faydalanmasını sağlamak da bizlerin temel görevidir. Bu hassasiyetle 85 milyonun tüm fertleri gibi engelli kardeşlerimizin de hiçbir sorun ve sıkıntı yaşamadan eşit bireyler olarak hayata katılımlarına büyük önem veriyoruz."
 
81 ilde 500 özel eğitim okuluna 27 bin 259 spor malzemesi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Millî Eğitim Bakanlığının ortaklaşa düzenlediği bu anlamlı programın engellilerin önündeki maniaları temizleme iradelerinin en güzel örneklerinden birini oluşturduğunu ifade etti.
 
"Spor Aşkı Engel Tanımaz" diyerek Millî Eğitim Bakanlığına bağlı 81 ilde 500 özel eğitim okuluna farklı engel gruplarının kullanımına sunmak üzere üretilen 27 bin 259 adet spor malzemesinin yola çıkacağını söyleyen Erdoğan, içinde spor malzemelerinin olduğu tırları hep beraber ülkenin dört bir köşesine uğurlayacaklarını vurguladı.
 
Böylece Hakkâri'den Edirne'ye, Artvin'den Hatay'a 81 vilayetteki binlerce engelli öğrenciyi spor yapma imkânına kavuşturacaklarını dile getiren Erdoğan, "Spor Aşkı Engel Tanımaz" projesi ile ayrıca eğitimde fırsat eşitliğini her alanda tesis etme hedefimize de bir adım daha yaklaşmış oluyoruz. Engelli kardeşlerimizin de bu imkânları en iyi şekilde değerlendirerek spor başta olmak üzere hayatın her alanında bizleri gururlandıracak başarılara imza atacaklarına inanıyorum. Bunu Tokyo'da gördük, inşallah şimdi Paris'te de göreceğiz." diye konuştu.
 
Salondaki sporculardan Paris'te başarı için söz alan Erdoğan, "İnşallah Tokyo'dan sonra Paris'ten bambaşka, dolu dolu zaferlerle döneceğiz." sözlerini sarf etti.
 
Erdoğan, konuşmasını bölerek kendisini sevdiğini söyleyen engelli bir sporcuya "Ben de seni seviyorum." karşılığını verdi.
 
Sporun insan ve toplum sağlığı kadar özellikle engelli vatandaşların hayata aktif katılımlarını sağlayan çok önemli bir faaliyet alanı olduğunu belirten Erdoğan, "Bilimsel çalışmalar, sporun engelli bireyler üzerinde fiziki ve psikolojik bakımdan olumlu etkilerinin olduğunu ispat ediyor. Ancak Türkiye'de çok uzun yıllar engelli kardeşlerimiz ihmal edilmiş ya da ön yargıların, kalıplaşmış düşüncelerin kurbanı olmuşlardır. Engellilerimize gerekli imkânlar sunulmadığı gibi sürekli 'yapamazsınız, başaramazsınız' denilerek öz güvenleri törpülenmiştir." ifadesini kullandı.
 
Erdoğan,  2002 yılında ülkeyi yönetme görevini üstlendiklerinde diğer pek çok alanda olduğu gibi engellilerle ilgili de çok ciddi sıkıntıların bulunduğunu belirtti.
 
Engellilerin sorumluluğunun çok büyük ölçüde ailelerin uhdesine bırakıldığını ifade eden Erdoğan, "Engelli vatandaşlarımızın hayata katılmalarını teşvik edecek, bütüncül bir şekilde engellilerimizin meselelerini ele alacak, sorunlarına çözüm üretecek bir irade, vizyon ve hassasiyet maalesef mevcut değildi. Son 20 yılda attığımız adımlarla ülkemize ve milletimize yakışmayan bu tabloyu biz kökten değiştirdik. Bunu kökten değiştirerek engellilerimizin sorunlarını çözmek, ailelerin sıkıntısını hafifletmek, engelli kardeşlerimizin de bu ülkenin eşit vatandaşı olduklarını hissettirmek adına gerçekten çok güzel işler gerçekleştirdik." diye konuştu.
 
2005 yılında çıkarılan Engelliler Kanunu ile eğitimden bakıma, istihdamdan ayrımcılığın önlenmesine, engellileri ilgilendiren pek çok konuda tarihî nitelikte adımlar attıklarını vurgulayan Erdoğan, bununla da kalmayıp 2010 yılında yapılan Anayasa değişikliğiyle daha da ileriye giderek engellilere yönelik pozitif ayrımcılığı Anayasal güvence altına aldıklarını kaydetti.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendi aileleri yanında ihtiyaç duydukları hizmetleri alabilmelerini temin ettiklerini de söyledi.
 
"Biz sizi yalnız bırakmayacağız, ne gerekiyorsa bunu yapacağız"
Evde bakım desteği, evde bakım yardımı, gündüz yaşam merkezleri, umutevleri gibi özgün uygulamaları hayata geçirdiklerini ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Ulaşım araçlarından binalara, pek çok yerde erişilebilirliği kolaylaştıracak düzenlemeler yaptık. Aynı şekilde okullarda kaynaştırma eğitimi uygulamasını yaygınlaştırarak toplumumuzda empatinin ve sorumluluk bilincinin gelişmesini sağladık. Sağlık problemi nedeniyle okula gidemeyen çocuklarımız için evleri, hastaneleri birer okula dönüştürüyoruz.
 
Ülke genelinde toplam 453 bin özel eğitim ihtiyacı olan çocuk ve gencimize eğitim veriyoruz. Özel eğitim sınıflarında öğrenim gören engelli sayısı da 77 bin 600'e çıktı. Engelli evlatlarımızdan 993'üne hastane sınıflarında, 10 bin 552'sine de evde eğitim imkânı sağlıyoruz. Özel öğrencilerimize yönelik bir diğer çalışma, destek eğitim odalarının sayısını artırmak ve içeriğini zenginleştirmektir. Bir süre öncesine kadar 79 olan destek eğitim odalarının sayısı, 2022 yılı itibarıyla 638'e ulaştı. 81 ilde 10 bin destek eğitim odası yapımı için çalışmalarımız sürüyor. Biz sizi yalnız bırakmayacağız, ne gerekiyorsa bunu yapacağız, yapmakta kararlıyız."
 
"Engelli kardeşlerimiz sporda, sanatta, akademide, siyasette ben de varım diyor"
Üniversitelerin tamamında engelli öğrenci koordinasyon merkezleri kurduklarını belirten Erdoğan, bunların dışında spordan iş dünyasına, kamuda istihdamdan siyasete, her alanda engellilere daha önce eşi benzeri görülmemiş imkânlar sunduklarını bildirdi.
 
Erdoğan, "Atılan tüm bu adımlar sayesinde engelli kardeşlerimizin öz güveni yükseldi, topluma ve devlete olan güvenleri arttı." dedi.
 
Bugün hayatın hiçbir alanında engellilerin yok sayılmadığını, bilakis el üstünde tutulduğunu vurgulayan Erdoğan, "Uzun yıllar dışlanan engelli kardeşlerimiz; sporda, sanatta, akademide, siyasette artık göğüslerini gere gere ben de varım diyor." diye konuştu.
 
Engellilerin desteklenip kendilerine gerekli imkânlar sunulduğunda neleri başarabildiklerinin en net biçimde spor alanında görüldüğünü söyleyen Erdoğan, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:
 
"Daha önce sporun birçok branşında kısıtlı sayıda varlık gösterebilen engellilerimiz, bugün sporun her alanında adeta destan yazıyorlar. Rakamlar, sporda ülkemizin nereden nereye geldiğini ortaya koymaktadır. Türkiye, 2000 Sydney Paralimpik Oyunlarına sadece bir sporcuyla katılmış ve hiçbir madalya kazanamamıştır. 20 sene sonra 2020 Tokyo Paralimpik Oyunlarına 87 sporcuyla katıldık ve 2'si altın, 4'ü gümüş, 9'u bronz madalya olmak üzere toplam 15 madalyayla ülkemize döndük.
 
Tokyo 2020, 13 branş ve 87 sporcuyla paralimpik oyunlar tarihimizin en fazla sayıda branş ve sporcuyla katılım sağladığımız organizasyon oldu. Sporcularımız dünya, Avrupa ve diğer uluslararası şampiyonalarda birçok madalya kazanarak milletimize büyük gurur yaşattılar. Hiç şüphesiz bu tarihi başarıda, devletimizin altyapı yatırımları yanında federasyonlara ve kulüplere verdiği desteklerin de önemli payı vardır."
 
"Engelliler spor federasyonlarına verilen bütçeleri her yıl artırdık"
Engelliler spor federasyonlarına verilen bütçeleri her yıl artırdıklarına, sadece bu yıl 4 engelli spor federasyonuna yaklaşık 70 milyon lira kaynak tahsis ettiklerine dikkati çeken Erdoğan, şunları kaydetti:
 
"Engelli spor kulüplerimize yönelik desteklerde de hem sayı hem de miktar itibarıyla ciddi iyileştirmelere gittik. Geçmişte yıllık 159 bin lirayı ancak bulan yardımların miktarı, 2020 senesinde 1101 spor kulübüne 6,5 milyon lira seviyesine çıktı. Tüm bu destek ve teşviklerin meyvesini sadece madalya sayısında değil, aynı zamanda sporcu sayısında da toplamayı başardık. Engelli sporcu sayısı 2002 yılında 2 bin 763 iken 2021 yılı itibarıyla bu rakam 45 bin 441'e çıktı. Ayrıca, Gençlik ve Spor Bakanlığımıza bağlı tüm spor tesislerini engelli kardeşlerimizin erişimi için yeniden düzenledik. Elbette bulunduğumuz konumu yeterli görmüyor, daha büyük başarılar için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz."
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2024 Paris Olimpiyatlarıyla ilgili hazırlıklara şimdiden başladıklarını da belirterek "Paris'te hem sporcu sayısı hem de kazanılan madalya itibarıyla inşallah yeni bir rekora imza atacağımıza inanıyorum. Spor Aşkı Engel Tanımaz Programını geleceğin olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonlarını yetiştirme yolunda değerli bir adım olarak görüyorum. Millî Eğitim Bakanlığımız ile Gençlik ve Spor Bakanlığımızın iş birliğiyle gerçekleştirilecek bu çalışmanın, tüm gençlerimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum." diye konuştu.
 
Engellilere verilen bu hizmetlerde emeği geçen herkese teşekkür eden Erdoğan, "Her biri tek başına bir başarı hikâyesi olan engelli sporcularımıza Rabb'imden muvaffakiyetler diliyorum." dedi.
 
"Tüm vatandaşların çocuklarının eğitime erişiminin önündeki engeller kalktı"
"Spor Aşkı Engel Tanımaz" Özel Eğitim Okullarına Spor Malzemesi Dağıtım Töreni'ndeki konuşmasında  Türkiye'nin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderliğinde son 20 yılda, 81 ilde okul öncesinden yükseköğretime kadar tüm eğitim kademelerinde ciddi bir dönüşüme tanıklık ettiğini vurgulayan Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, derslikten öğrenci ve öğretmen sayısına kadar OECD ülkelerinin ulaştığı hedeflere ülkenin 70 yıl sonra eriştiğini anlattı.
 
Okullaşma oranlarının bu sürede ilk kez yüzde 100'lere çıktığını belirten Özer, "Eğitime, tüm vatandaşların çocuklarının erişiminin önündeki engeller kalktı. Kılık kıyafet, başörtüsü nedeniyle eğitime erişemeyen kız çocuklarının engelini kaldırarak onların eğitime erişimini kolaylaştırdınız. Kız çocuklarının eğitime erişimi ile ilgili yıllardır yapılan kampanyalar, son 19 yılda nihayetine erdi. İlk defa bu ülkede kız çocuklarının okullaşma oranı, erkek çocuklarının okullaşma oranını aştı." dedi.
 
Bakan Özer, şunları kaydetti:
 
"Kapsayıcı bir şekilde öğrencimizin engeli ne olursa olsun eğitime erişimle ilgili sizin riyasetinizde tüm il ve ilçelerimizde özel eğitim anaokulundan özel eğitim uygulama okuluna, özel eğitim meslek okulundan kaynaştırma ve bütünleştirme yoluyla eğitim seçeneklerine kadar Kıta Avrupası'nda deneyimlenmeyen her türlü eğitim seçeneği, bu ülkede kullanıldı.
 
Şu anda kendileri küçük, kalpleri büyük yaklaşık 453 bin özel öğrenci, eğitime bulundukları her mekândan ulaşabiliyor. Eğer süreğen hastalıkları varsa evlerine, hastanelerine öğretmenlerimiz gidiyor. Kaynaştırma sınıflarında eğitim devam ediyor. Eğitimin tüm kademelerinde ilerleme ile ilgili engeller, sizlerin desteklerinizle kalkmış bulunmaktadır. Eğitim sistemimizde başörtüsünden katsayıya okullaşmadan özel eğitim öğrencilerinin önündeki tüm engelleri kaldırdığınız için tüm öğrencilerimiz adına en içten şükranlarımı sunuyorum."
 
Gençlik ve Spor Bakanlığı ile spor liselerinde birlikte yönetim ile ilgili iş birliği yaptıklarını hatırlatan Özer, "Bundan sonra da özel çocuklarımızın sadece eğitim değil sanatla, kültürle, sporla etkileşimlerini artırmak için her türlü iş birliğine devam edeceğiz." dedi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, protokol üyeleri ve öğrenciler; program öncesinde, tırlar ve spor malzemelerin bulunduğu alanı ziyaret etti.
 
Törende yapılan konuşmaların ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesindeki spor malzemelerinin yer aldığı tırlar yola çıktı.

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.