KADIN KÖY ÖĞRETMENLERİ, ANTALYA'DA BULUŞTU  
KADIN KÖY ÖĞRETMENLERİ, ANTALYA'DA BULUŞTU

KADIN KÖY ÖĞRETMENLERİ, ANTALYA'DA BULUŞTU

Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Petek Aşkar, Türkiye'de köy okullarındaki çocukların ve kadın öğretmenlerin gerçek potansiyellerine ulaşabilmesinin çok önemli olduğunu bildirdi.

Millî Eğitim Bakanlığı, Türk Eğitim Derneği (TED) ve Zurich Sigorta'nın desteği ile mesleğe yeni adım atan kadın köy öğretmenlerinin eğitimlerine katkı sağlamak için hayata geçirilen proje kapsamında farklı illerden 53 ildeki 354 okulda görev yapan 385 kadın köy öğretmeni, "Birdik Bin Oluyoruz" başlığı altında Antalya'da toplandı.
 
Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Petek Aşkar, Kemer ilçesinde düzenlenen eğitim programının açılışında öğretmenlere seslenerek köy okullarının eksileri ve artıları ile pek çok farklılıkları olduğunu söyledi.
 
Bu farklılıkların bilinci ve sorumluluğu ile eğitim politikaları ve uygulamalarını hayata geçirmek istediklerini ifade eden Bakan Yardımcısı Aşkar, şöyle konuştu:
"Türkiye'de köy okullarındaki çocukların ve öğretmenlerimizin özellikle de kadın öğretmenlerimizin gerçek potansiyellerine ulaşabilmeleri bizim için çok önemli. Bu bağlamda köy öğretmenlerinin ihtiyaçlarını ve sorunlarını bilmek, eğitimde fırsat eşitliği sağlamak için 'Eğitimin Sigortası: Öğretmenlerimiz' projesini Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü koordinasyonunda Türk Eğitim Derneği ile hayata geçirdik. Bu proje, mesleğinin ilk yıllarında kırsal bölgelerde görev yapan kadın öğretmenleri desteklemeyi amaçlamaktadır."
 
Aşkar, kaliteli eğitimin herkesin hakkı olduğunu ve bunun en önemli faktörünün kendisini her yönden geliştirebilen bir öğretmenle mümkün olabileceğinin tartışma götürmez bir gerçek olduğunu vurguladı.
 
Köy koşullarından kaynaklı fiziksel olanaksızlıkların yanı sıra sosyal ve kültürel anlamda büyük yoksunluklarla mesleklerini icra etmeye çalışan köy öğretmenlerinin motive edilmesi ve çocukları ile oluşturdukları sinerjinin zenginleştirilmesine destek olacaklarını aktaran Aşkar, şunları kaydetti:
 
"Bu protokolün amacı; öğretmenlerin yaşadıkları çevresel, fiziksel ve mesleki sorunların en aza indirilmesi, bilgilerinin artırılması, mesleklerine ve kendilerine olan inanç ve motivasyonlarının yükseltilmesidir. Bu amacı el ele gerçekleştireceğiz. Sevgili öğretmenim, mesleğinin ilk yıllarında köy ve ilçeye atanan kadın öğretmenlerin mesleki ve kişisel gelişimlerinin desteklenmesi yoluyla, çalışma hayatına daha iyi bir başlangıç yapmalarının sağlanması ve bu amaçla hem öğretmenlerin meslek yaşamlarının kalitesinin geliştirilmesi hem de öğrencileri için bir umut yeşertilmesi gayemiz. Sizlerin hem proje boyunca görev yaptığınız okuldaki öğrencilere hem de meslek hayatınız boyunca eğiteceğiniz öğrencilere etkilerinin olumlu yönde gelişimini desteklemek ve zenginleştirmek istiyoruz."
 
Aşkar, projenin "Öğretmenlerin Mesleki ve Kişisel Gelişiminin Desteklenmesi", "Öğretmenlerin Yöresel ve Sosyal Uyumunun Sağlanması", "Sosyal Girişimcilik Modelleri" ve "Gönüllülük Esasına Dayalı Projeler ile Ana Projenin Desteklenmesi" olarak 3 temel bileşen kapsamında yürütüldüğünü anlattı.
 
Öğretmenlerin kişisel gelişimlerine katkı sağlanacak
TED Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu ise konuşmasında proje ile mesleğinin başında olan binlerce kadın köy öğretmenine dokunmaya çalıştıklarını söyledi.
 
Projeye bir okulla başladıklarını şimdi ise 354 okulla devam ettiklerini dile getiren Pehlivanoğlu, bine doğru gittiklerini belirtti.

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.