DEPREMDEN ETKİLENEN İLLERDE HALK EĞİTİMİ MERKEZİ VE OLGUNLAŞMA ENSTİTÜSÜ BÜNYESİNDEKİ KURSLARA YAKLAŞIK 21 BİN KİŞİ KATILIYOR  
DEPREMDEN ETKİLENEN İLLERDE HALK EĞİTİMİ MERKEZİ VE OLGUNLAŞMA ENSTİTÜSÜ BÜNYESİNDEKİ KURSLARA YAKLAŞIK 21 BİN KİŞİ KATILIYOR

DEPREMDEN ETKİLENEN İLLERDE HALK EĞİTİMİ MERKEZİ VE OLGUNLAŞMA ENSTİTÜSÜ BÜNYESİNDEKİ KURSLARA YAKLAŞIK 21 BİN KİŞİ KATILIYOR

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilediği illerde yaşayanların sosyal ve kültürel çalışmalarda bulunması için halk eğitimi merkezleri ve olgunlaşma enstitüleri bünyesindeki ücretsiz kursların aktif hâle getirildiğini bildirdi.

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yaptığı açıklamada depremlerden etkilenen ve olağanüstü hâl ilan edilen on ilde 6 Şubat tarihi sonrasında örgün ve yaygın eğitime ara verildiğini hatırlattı.
 
Kilis, Diyarbakır ve Şanlıurfa'da 1 Mart; Adana, Osmaniye ve Gaziantep'te 13 Mart'ta okulların ve hayat boyu öğrenme kurumlarının açıldığını dile getiren Özer, depremden en çok etkilenen ve 27 Mart'a kadar eğitime ara verilen Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Malatya'da da hayat boyu öğrenme faaliyetlerine katılım yönündeki talepler üzerine halk eğitimi merkezleri ve olgunlaşma enstitülerindeki kursların faaliyete geçirildiğini kaydetti.
 
Deprem bölgesinde her yaş grubuna yönelik eğitim hizmetinin sürdürüldüğünü belirten Özer, şöyle devam etti:
 
"Kurslarımız, bir araya gelen ve üretime katkı sunan vatandaşlarımızın bu süreci atlatabilmelerine destek oluyor. Bu nedenle biz de depremzede vatandaşlarımızın sosyal ve kültürel çalışmalarda bulunması için halk eğitimi merkezleri ve olgunlaşma enstitülerimiz bünyesindeki kursların tamamını aktif hâle getirdik. Bölgede kurulan çadır kent ve konteyner kentlerde, Hayat Boyu Öğrenme Koordinasyon ve Destek Merkezleri oluşturduk. 13 Mart itibarıyla açılan 1.560 ücretsiz kursumuza 20 bin 745 vatandaşımız katılım sağlıyor." dedi.
 
Bakan Özer; hâlihazırda Adana'daki 145 kursta 2 bin 16, Adıyaman'daki 4 kursta 49, Diyarbakır'daki 168 kursta 2 bin 83, Gaziantep'teki 78 kursta 1225, Kilis'teki 335 kursta 4 bin 84, Malatya'daki 6 kursta 74, Osmaniye'deki 644 kursta 8 bin 161 ve Şanlıurfa'daki 180 kursta 3 bin 53 kursiyerin eğitim aldığını kaydetti.
 
On ilde açılan ücretsiz kurslardan "Veliler için Aile Okulu", "37-72 Aylık Çocuklar İçin Oyun Odası", "Matematiksel Yetkinlik ile Fen ve Teknolojideki Temel Yeterlilikler" ve  "Kur'an-ı Kerim Okuma" kursları en çok tercih edilenler arasında yer aldı.
 
Özer, konuya ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı videolu paylaşımda "Sosyal ve kültürel çalışmalarda bulunmak için halk eğitimi merkezleri ve olgunlaşma enstitüleri kurslarımıza 21 bin depremzede vatandaşımız katılıyor. Kursiyerimizin 'Günler sonra içimize bir heyecan, sevgi geldi.' sözü, bizim en büyük motivasyonumuz..." ifadelerini kullandı.

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.