BAKAN ÖZER VE BAKAN KASAPOĞLU, ANKARA'DA KYK YURTLARINDA KALAN DEPREMZEDELERE ZİYARETTE BULUNDU  
BAKAN ÖZER VE BAKAN KASAPOĞLU, ANKARA'DA KYK YURTLARINDA KALAN DEPREMZEDELERE ZİYARETTE BULUNDU

BAKAN ÖZER VE BAKAN KASAPOĞLU, ANKARA'DA KYK YURTLARINDA KALAN DEPREMZEDELERE ZİYARETTE BULUNDU

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Ankara'da GSB Çubuk Erkek ve Kız Öğrenci Yurtlarında kalan depremzedeleri ziyaret etti.

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenin afetzedelerin konakladığı Ankara'nın Çubuk ilçesinde bulunan öğrenci yurtlarına misafir oldu. 
 
Burada bulunan depremzedelerle görüşen Özer ve Kasapoğlu, ziyaret sonrasında açıklamalarda bulundu. 
 
10 ilde eğitim öğretime başlanacak okullar salı günü açıklanacak
Bakan Özer, yaptığı açıklamada 10 ilin dışındaki yerlerde Millî Eğitim Bakanlığının Gençlik ve Spor Bakanlığı ile birlikte depremzedelere konaklama imkânı sağladığını belirterek "Biz şu anda 465 bin vatandaşımıza konaklama imkânı sağlıyoruz ve inşallah, pazartesi günü 71 ilde eğitim öğretime başlıyoruz. 10 ille ilgili çalışmaları da nihayetlendirdik. 10 ilde hangi illerimizde, ilçelerimizde eğitim öğretime başlayacağımızı da salı günü itibarıyla açıklayacağız." dedi. 
 
MEB, KYK yurtlarında kalan öğrencilerin nakillerini burada yapacak
Deprem bölgesindeki öğrenci ve öğretmenlerin nakilleriyle ilgili de bilgi paylaşan Özer, şunları söyledi: "10 ildeki depremzede vatandaşlarımızın istemeleri durumunda diğer illere çocuklarının nakillerini de aldırabilmeleri ile ilgili süreci başlatmıştık. Bu kapsamda şu ana kadar 35 bin 24 öğrencimiz, diğer illere nakillerini aldırdı. Bu illerde misafir olan vatandaşlarımız ağırlıklı olarak Gençlik ve Spor Bakanlığının yurtlarında kalıyor. Sayın Bakanımızla görüştük. Artık Millî Eğitim Bakanlığının tüm imkânlarıyla bu yurtlarda çocuklarımızın nakillerini otomatik olarak burada tamamlayacağız. Yani vatandaşlarımız çocuklarının nakillerini almayla ilgili ekstra bir çaba içerisine girmeyecekler. Yine deprem bölgesindeki 8 ve 12. sınıftaki çocuklarımızın sınavlarına destek olmak için tüm ders kitaplarını ve yardımcı kaynaklarını bastırdık. Önümüzdeki hafta itibarıyla tüm öğrencilerimize dağıtacağız."
 
Yurtlarda anaokulu, ilkokul açılması için de Gençlik ve Spor Bakanlığı ile ortak çalışma yürüteceklerini belirten Özer, Bakan Kasapoğlu'na teşekkür etti.
 
Kasapoğlu: Yurtlarda ve diğer tesislerimizde MEB ile yeni çalışmalarımız var
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ise devletin ilk andan itibaren yaraları sarma ve süreci yönetme noktasında tüm kurumlarıyla, kuruluşlarıyla her imkânı seferber ettiğini kaydetti. Kasapoğlu "Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak tüm imkânlarımızla depremzedelerimizin emrindeyiz. Depremzedelerimizi yurtlarımızda misafir etme noktasında büyük adımlar attık. Görmüş olduğunuz bu yurtta 5000'e yakın depremden etkilenen vatandaşımızı misafir ediyoruz. Yemeğiyle diğer imkânlarıyla sosyal, eğitsel faaliyetleriyle hem bu yurtta hem diğer yurtlarımızda bu süreci yönettik, yönetmeye devam edeceğiz. Millî Eğitim Bakanımız yanımızda sağ olsun, hem diğer tesislerimizde hem de bu yurtta eğitim adına -okul öncesi olsun ilk ve orta öğretim olsun- yeni çalışmalarımız var. Kendisiyle hem depremzedelerle hasbihâl etme, onları dinleme, onlarla kucaklaşma adına buradayız ve hem de özellikle malum eğitim süreci bir yandan da onun devam etmesi gerekiyor. Onunla ilgili çalışmalarımız var." diye konuştu.
 
Açıklamaların ardından Bakan Kasapoğlu ve Bakan Özer, yetkililerden yurtlarda kalan depremzede aileler için sunulan hizmetlere ilişkin bilgi aldı, depremzede aileler ve çocuklarıyla sohbet etti.

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.