BAKAN ÖZER, BAŞKENT ÖĞRETMENEVİ VE ETLİK ŞEHİR HASTANESİNDE AFETZEDELERİ ZİYARET ETTİ  
BAKAN ÖZER, BAŞKENT ÖĞRETMENEVİ VE ETLİK ŞEHİR HASTANESİNDE AFETZEDELERİ ZİYARET ETTİ

BAKAN ÖZER, BAŞKENT ÖĞRETMENEVİ VE ETLİK ŞEHİR HASTANESİNDE AFETZEDELERİ ZİYARET ETTİ

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Başkent Öğretmenevinde misafir edilen depremzedelerle bir araya geldi. Özer, ardından Etlik Şehir Hastanesine giderek burada tedavi gören depremzede öğretmenleri ziyaret etti.

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer Başkent Öğretmenevindeki depremzedelerle bir araya geldi. Öğretmenevinin konuklarıyla tek tek sohbet ederek isteklerini soran Özer, "geçmiş olsun" dileğinde bulundu. 
 
Devletin gücünü burada hissettiklerini belirterek teşekkür eden afetzedelere Bakan Özer "Baş tacısınız..." diye seslendi. 
 
Devletin tüm kurumlarıyla, bakanlıkları, kuruluşlarıyla yaraları sarmak için çalıştığını ifade eden Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer,  "Depremin ilk gününden itibaren bütün arkadaşlarımız sahadalar. Günde 2 milyon kişilik sıcak yemek ulaştırıyoruz depremzedelere. Günde 1 milyon 800 bin ekmek üretiliyor. 465 bin vatandaşımıza ev sahipliği yapıyoruz okullarımızda, öğretmenevlerimizde, YBO'larımızda... 465 bin vatandaşımızın her türlü yeme içme dâhil her türlü ihtiyaçlarını biz karşılıyoruz. Öğretmenlerimiz arama kurtarma çalışmalarına destek veriyor. Meslek liseleri çadır üretiyor, uyku tulumları üretiyor. Halk eğitimi merkezleri, olgunlaşma enstitüleri tüm imkânlarla yaraları sarmaya çalışıyor." dedi.  
 
Dört gündür Başkent Öğretmenevinde kaldıklarını belirten 5 kişilik ailenin üyeleri de çocuklarının burada talep ettikleri özel okula yerleştirildiğini belirterek vatandaşın devletten çok büyük destek gördüğünü dile getirdi. 
 
Kardeşiyle birlikte Ankara'ya gelen bir üniversite öğrencisinin Ankara'da konaklayacak yer kalmadığını belirtmesi üzerine Özer, aileyi parçalamadan depremzede gençlere barınacak bir yer ayarlanması talimatını verdi. 
 
Özer'in "Bir isteğiniz var mı?" diye sorduğu depremzede öğretmen, Hatay'da bir özel okulda görev yaptığını belirterek okul yönetimine ulaşamadıklarını, maaşlarını almadıklarını iletti. Özer, devlette okulların açılamadığı bu sürede ücret karşılığı çalışan öğretmenlerin, usta öğreticilerin ve tüm öğretmenlerin ek ders ücretlerinin de ödenmesi için düzenleme yapıldığını belirterek kendisinin özel öğretim kurumları temsilcileriyle bir araya geleceğini, sorunların çözümü için çaba sarf ettiklerini söyledi.  
 
Etlik Şehir Hastanesinde depremzede öğretmenleri ziyaret
Bakan Özer Başkent Öğretmenevinin ardından Etlik Şehir Hastanesine geçti. Burada tedavi gören depremzede öğretmenleri ziyareti sonrasında bir açıklama yapan Bakan Özer, Millî Eğitim Bakanlığının 465 bin depremzedeyi öğretmenevi, okul, pansiyon ve kurumlarında misafir ettiğini belirterek ev sahipliği yaptıkları 440 bin kişinin 10 ilde, 25 bin kişinin de 71 ilde konakladığını, depremzedelerin her türlü ihtiyacının Bakanlıkça karşılandığını ifade etti.
 
Bakan Özer, depremzede öğretmenlerin sağlık durumları hakkında hastane yönetimi ve doktorlarından bilgi aldığını belirterek "Onların sağlıklı bir şekilde tedavi süreçlerinin devam ettiğini görmekten büyük mutluluk duydum. Sağlık Bakanlığımız her türlü imkânıyla sadece öğretmenlerimiz değil, tüm vatandaşlarımızın tedavisiyle ilgili gerçekten çok büyük fedakârlık gösteriyor." dedi.
 
Depremzede öğretmenlerin nakilleriyle ilgili süreç hafta sonu açıklanacak
İl sağlık müdürlüğü yöneticilerine, hastane başhekimine, doktorlara teşekkür eden Özer, bölgede görev yapan öğretmenlerin nakillerine ilişkin şu bilgileri paylaştı: 
 
"Depremzede öğretmenlerimizin nakilleriyle,  görevlendirmeleriyle ilgili tüm süreçleri nihayetlendirdik. İnşallah, hafta sonu açıklayacağız. Dolayısıyla depremzede öğretmenlerimizin diğer illere görevlendirilmesiyle ilgili beklenen süreci de böylece başlatmış olacağız. Ama en önemlisi ister depremzede olsun ister diğer bölgelerde olsun, tüm öğretmenlerimizle birlikte inşallah eğitim öğretimini bir an evvel hızlı bir şekilde ama güvenli bir şekilde, sağlıklı bir şekilde başlatmak için de çaba sarf ediyoruz."
 
Bugün bölgedeki okulların hasar tespiti tamamlanacak
20 Şubat Pazartesi günü itibarıyla 71 ilde okul öncesinden liseye tüm kademelerde eğitim öğretimin başlayacağını da hatırlatan Özer, "Bugün itibarıyla Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız, bölgedeki okullarımızın hasar tespitlerini tamamlayacak. İnşallah, hafta sonu da çalışmalarımıza devam edeceğiz ve 1 Mart'tan sonra 10 ilde hangi illerde, hangi ilçelerde eğitim öğretime başlayacağımızı da tüm kamuoyuyla paylaşacağız. İsteğimiz, özellikle deprem bölgesinde eğitim öğretimi bir an evvel normalleştirmek." ifadelerini kullandı.
 
Bakan Özer, süreçte büyük fedakârlıkla çalışan tüm öğretmen ve Millî Eğitim Bakanlığı idari personeline en içten şükranlarını sunduğunu kaydetti.

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.