BAKAN ÖZER: BAKANLIĞIN 10 İLDEKİ TÜM KAPASİTELERİ AKTİF OLARAK KULLANILIYOR  
BAKAN ÖZER: BAKANLIĞIN 10 İLDEKİ TÜM KAPASİTELERİ AKTİF OLARAK KULLANILIYOR

BAKAN ÖZER: BAKANLIĞIN 10 İLDEKİ TÜM KAPASİTELERİ AKTİF OLARAK KULLANILIYOR

Deprem bölgesindeki çalışmalarını sürdüren Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Bakanlığın depremden etkilenen 10 ildeki tüm kapasitelerini aktif olarak kullandığını bildirdi.

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Malatya'da Hal Şube Müdürlüğünde düzenlenen değerlendirme toplantısına katıldı. Burada Anadolu Ajansına açıklamalarda bulunan Bakan Özer, bakanlığın 10 ildeki kapasitesinin tamamını vatandaşların hizmetinde aktif olarak kullandıklarını ifade etti.
 
Depremden etkilenen vatandaşların barınma ve yemek ihtiyaçları için de seferber olduklarını dile getiren Özer, "Şu anda Millî Eğitim Bakanlığımızın okullar, öğretmenevleri, uygulama otelleri ve tüm konaklama imkânının olabildiği her mekânda yaklaşık 251 bin vatandaşımıza ev sahipliği yapıyoruz. Mesleki eğitim uygulama otellerinin özellikle yiyecek içecekle ilgili bölümlerinde ciddi bir üretim kapasitesi var. Öğretmenevlerinde de aynı şekilde... Şu anda Türkiye'de 10 ilimizde günlük 372 bin sıcak yemek verebilme kapasitesine ulaştık. Her geçen gün de bu kapasiteyi artırıyoruz. Yani günlük 372 bin vatandaşımıza sıcak yemek veriyoruz." diye konuştu.
 
Meslek liselerindeki 24 seyyar mutfağın depremden etkilenen 10 ile dağıtıldığını kaydeden Özer, Bakanlık olarak yaklaşık 500 bin kişiye sıcak yemek ulaştırmayı hedeflediklerini belirtti.
 
Bakan Özer: "2 bin 500 öğretmen sahada görev yapıyor"
Millî Eğitim Bakanlığının, İçişleri Bakanlığı ve AFAD Başkanlığı ile birlikte devam ettirdiği arama kurtarma işbirliğine değinen Özer, "Yaklaşık 2 bin 500 öğretmenimiz gönüllü bir şekilde bu eğitimlerini tamamladı ve şu anda bölgeye intikal ettiler." bilgisini paylaştı. Özer, bu anlamda örnek vererek Malatya'da 660 öğretmenin AFAD ekipleri, Türk Silahlı Kuvvetleri ve jandarma ekipleriyle birlikte kurtarma çalışmalarına yardımcı olduğunu söyledi.
 
Okullarda hasar tespit çalışmalarının sürdüğünü aktaran Bakan Özer, Bakanlık olarak son iki üç yılda okullarda deprem güçlendirmesi üzerine ciddi çalışmalar yapıldığını da anımsattı.
 
Özer, şunları söyledi: "Süreci izliyoruz. Sahada sadece Malatya'da değil; tüm illerimizde genel müdürlerimiz, daire başkanlarımız, farklı illerden gelen il müdürlerimizle süreçlere bakıyorlar. İhtiyaç olması durumunda izinlerde uzatmalar yapacağız. Uzatmaları yaparken telafi mekanizmasıyla ilgili bir sistematiği de açıklayacağız, yani öğrencilerimizin mağdur olmaması için ne yapacağız? Öğretmenlerimizin mağdur olmaması için ne yapacağız? Onların tüm gündemlerini de açıklayacağız."

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.