BAKAN ÖZER, BAHÇELİEVLER ANADOLU LİSESİNİN AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDI  
BAKAN ÖZER, BAHÇELİEVLER ANADOLU LİSESİNİN AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDI

BAKAN ÖZER, BAHÇELİEVLER ANADOLU LİSESİNİN AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDI

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Bahçelievler Anadolu Lisesi Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada yarıyıl tatiline bir hafta kaldığını belirterek okullardaki son durumu paylaştı. Özer, "Bugün itibarıyla Kovidden dolayı tüm sınıfları kapalı olan hiçbir okulumuz bulunmamakta. Yüz yüze eğitime devam." dedi.

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, deprem güçlendirmesi kapsamında yeni atölye ve derslikler de eklenerek yeniden yapılan Bahçelievler Anadolu Lisesi Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada Türkiye'de son 20 yılda eğitimde bir devrim yaşandığını belirterek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde ülkenin dört bir köşesinde okul öncesinden yükseköğretime kadar vatandaşların nitelikli eğitime erişimle ilgili devasa adımların atıldığı bir dönemin yaşandığını anlattı.
 
Millî Eğitim Bakanı Özer, İstanbul'un 2022 yatırımlarında en merkezi il olduğunu dile getirerek "En fazla öğrencimizin, eğitim neferimizin olduğu bir il olan İstanbul'un tüm fiziki eksikliklerini 23 Nisan 2023'e kadar inşallah tamamlayacağız." dedi.
 
15 bin öğretmen ataması
31 Ocak'ta yapılacak 15 bin öğretmen ataması törenini Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla İstanbul'da gerçekleştireceklerini aktaran Özer, şöyle devam etti: "15 bin öğretmenin yüzde 50'sini, yani 7 bin 500'ünü İstanbul'a vereceğiz. Diğer taraftan İstanbul'daki eğitim yatırımlarını okul öncesinden liseye kadar yeniden revize ediyoruz. Yeni yatırımlarla İstanbul'umuzu desteklemeye devam edeceğiz. Sadece basit bir şey söyleyeyim, İstanbul'da şu anda 157 devlet anaokulu var, resmî anaokulu var. İstanbul'a 1.000 tane yeni anaokulu yapıyoruz. Planlamalarını yaptık inşallah, hızlı bir şekilde bu yatırımları hizmete alacağız. İstanbul'a sadece kabaca bilgi vereyim ve bırakayım, 18 Şubat'a bırakalım, minimum 5 milyarlık eğitim yatırımı yapacağız. Maksimumu İstanbul ilimizin performansına bağlı, parayı kullanma kapasitesine bağlı, arsa bulmasına bağlı. İstanbul'da inşallah tam gün eğitime Esenyurt'tan başlayarak en sıkıntılı ilçemiz Esenyurt. Esenyurt'taki problemleri de inşallah çözüyoruz. Esenyurt'tan başlayarak tüm ilçelerimizin eğitimle ilgili çok farklı bir evreye taşındığı bir dönem olacak."
 
Kovid-19 nedeniyle kapalı olan okul yok
Bakan Özer, Kovid-19 sürecine ilişkin de bilgi vererek "Bir haftamız kaldı. Yüz yüze eğitime devam. Bugün itibarıyla tüm sınıfları kapalı olan, Kovidden dolayı kapalı olan hiçbir okulumuz bulunmamakta. Evet, Omicron varyantından dolayı yayılımlar hızlı ama Allah'a şükür bizim en büyük avantajımız öğretmenlerimizin aşılama oranlarının çok yüksek olması. Yani en az bir doz aşı olmuş öğretmen oranımız yüzde 94'lere geldi. En az iki doz aşı olmuş öğretmen oranımız yüzde 89'larda. Bir de aşı olmayıp, hastalığı geçirip bağışıklık kazanmış öğretmenlerimiz var. Onlar da yüzde 5'ler civarında. Muhtemelen o oranlar da artmıştır, 6 Eylül itibarıyla o civarlardaydı. En az üç doz aşı olmuş öğretmen oranımız da yüzde 45'lere geldi. Almanya, İngiltere ve Fransa gibi yüz yüze eğitime devam eden ülkelerin öğretmenlerinin aşılanma oranlarından bile yüksek öğretmen aşağılama oranına sahibiz." diye konuştu.
 
Bakan Özer, bu dönemde okullarının öneminin anlaşıldığını ifade ederek okulların sadece bir öğrenme ortamı değil, öğrencilerin kişisel, sosyal, kültürel, psikososyal gelişimlerinin gerçekleştirildiği alanlar olduğunu aktardı.
 
Okulların toplumdaki eşitsizliklerin dengelendiği yerler olduğuna işaret eden Özer, "Biz istiyoruz ki tüm gençlerimiz en güzel ortamlarda eğitim alsınlar. Onun için yeni dönemde ana noktamız eğitimde fırsat eşitliği. Yani okullar arası imkân farklılıklarını azaltmak birinci önceliğimiz." dedi.
 
Özer, okullarda açılan kütüphane ve kitap sayılarına ilişkin de bilgi verdi.
 
Konuşmaların ardından Bahçelievler Anadolu Lisesinin açılışını gerçekleştiren Bakan Özer, daha sonra İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve beraberindekilerle okulu gezdi. Beden eğitimi dersinde basketbol oynayan öğrencilere katılan Bakan Özer, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ile birlikte öğrencilerin yoğun tezahüratları eşliğinde basket atışı yaptı.

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.